Základní škola Vyškov
Vyškov, Nádražní 5

Základní škola Vyškov,
Nádražní 5

V současné době máme na škole přes 710 žáků z Vyškova a z více než 30 okolních obcí a více než 50 pedagogů. Škola se nachází blízko centra města v blízkosti vlakového a autobusového nádraží.

Žákům nabízíme rozšířenou výuku hudební výchovy od 1. ročníku a rozšířenou výuku matematiky a přírodovědných předmětů od 6. ročníku. Výuka probíhá podle školního vzdělávacího programu "Otevřený svět".

Zobrazit více

Školní kuchyně: Od suroviny k talíři

Žáci 6. ročníku už ví, co se děje brzy ráno ve školní kuchyni.

V 7h ráno ještě trošku mžourali očima, zato paní kuchařky v čele s paní Holzerovou, vedoucí školní kuchyně, se už pilně oháněly.

Převzít zboží, uskladnit, vydat potraviny kuchařkám, rozdělit úkoly a už se loupe, škrábe, krájí, seká, všelijak zpracovává, aby to za chvíli doširoka vonělo a hlavně aby se vše stihlo načas.

Na šesťáky si ale vedoucí školní kuchyně čas udělala a ochotně je provedla prostorami kuchyně. Nakouknout mohli i do přilehlých skladů. Viděli, jak paní kuchařky porcují maso, používají škrabku na brambory, vnímali intenzivní vůni smažící se cibule. Ocenili moderní vybavaní kuchyně a uvědomili si lopotu tohoto povolání. A to bylo cílem.

Změní žáci přístup ke školním obědům? Budou vracet méně zbytků? Dostávat dotovanou stravu od státu, cenově výhodnou, takové privilegium mají, dle slov paní vedoucí, jen 3 státy. Všude jinde jsou ceny obědů výrazně vyšší, protože neplatí pouze náklady na suroviny, ale i další náklady s přípravou jídla spojené.

Akce, která se uskutečňuje v rámci projektu Skutečně zdravá škola, se uskutečnila několikrát, aby se menší skupinky dětí postupně prostřídaly. Nejednou se k nim přidali i další učitelé.

Školní obědy jsou důležitou součástí života žáků. Je fajn, že si žáci mohou uvědomit, kolik práce je za nimi a jak náročné je to povolání.

Mgr. Markéta Mazalová

Datum vložení: 24. 11. 2023 4:49