Holub na střeše anebo na víně? I to přinesly ročníkové práce na Nádražní 5

Předstoupit před zvědavé publikum. Působivě okomentovat svou prezentaci. Obhájit ji před porotou. Tohle všechno zvládli žáci 9. ročníku ZŠ Vyškov Nádražní 5 ve dnech 30.-31. května. Odprezentovali své ročníkové práce!

„Letos oceníme neuvěřitelných 25 špičkových prací, tzv. topek,“ zhodnotila ročník zástupkyně školy Mgr. Iva Vassová. Mezi pracemi žáků se zvětšují rozdíly, všímá si dále iniciátorka akce narůstajícího trendu. Může porovnávat: letos probíhaly tyto práce už osmým školním rokem.

A jak posuzují své starší spolužáky osmáci, kteří se ocitnou za rok v jejich kůži? Na to odpovídali žáci z 8.A. „Ročníkové práce byly pro nás většinou velmi zajímavé. Muselo to být poměrně obtížné, zpracovat je, a hlavně je před tolika lidmi přednést. Je to velká zkušenost pro nás všechny do budoucna,“ shrnuje Anna Jašíčková. „Pro mě byly nejlepší hlavně ročníkovky týkající se sportu, protože je mi velmi blízký. Líbilo se mi, když žáci pouštěli ukázky, dělali pokusy,“ vyzdvihuje Anna Beránková. „Mně se líbil basketbal od Daniely Sloukové. Dozvěděla jsem se nové věci o tomto sportu. Také výborně hodnotím vesmír od Honzy Berky. Teď mám vlastní nápady, jak udělat svou práci v 9. třídě. Hezkých prezentací byla ale opravdu spousta,“ pokračuje v zamyšlení Natálie Bečvářová. Její spolužák Jiří Pirkl má jiného favorita: „Jednou z nejlepších prací se stalo judo Adama Žemličky. Názorně pouštěl videa a taky jsme viděli praktické ukázky přímo v hodině.“

Další témata deváťáci čerpali z oblasti historie, zeměpisu, přírodopisu, chemie, fyziky, hudby a pak převážně z oblasti svých zálib. Například zazněly prezentace s názvy parkour, můj kůň, kubismus, Atlantida, hudební styly, delfíni a nejrozmanitější jiné. „Nejvíce mě zaujala práce Natalie Pěkné, protože obsahovala její vlastní fotky, kresby i video, ve kterém se ptala náhodných lidí na jednu otázku: Co Vás dělá v životě šťastným? Byla to ta nejlepší ročníkovka, kterou jsem kdy viděla, svěřuje se Nikol Nejedlá. Většina osmáků se shodla, že tyto práce jsou sice na jednu stranu starostí navíc, na druhou stranu ale velkou zkušeností na střední školy.

Mgr. Markéta Mazalová

Datum vložení: 4. 6. 2017 0:00