Dopis od zástupkyně

Dopis od zástupkyně

Vážení rodiče,

srdečně Vás zdravím.

Tak už je to tady – budeme postupně otvírat školu.

Napřed v pondělí 11. 5. přijdou deváťáci, kteří si na konzultacích s vyučujícími českého jazyka a matematiky mohou osvěžit a procvičit učivo, a tak se připravovat na přijímací zkoušky na střední školy. Z celkového počtu 97 se nám jich přihlásilo 74. Máme pro ně nachystané třídy, připraveni jsou i vyučující. U konzultací pro deváťáky je organizace celkem jednoduchá. Žáci se budou účastnit výuky ve svých skupinách podle toho, jak byli rozděleni v semináři z matematiky (9.A), ekologie (9.B) a 9.C a 9.D budou každá zvlášť (vzhledem k tomu, že se z těchto tříd přihlásilo po 12 dětech).

Od 25. 5. začíná výuka pro žáky 1. stupně. Z celkového počtu 327 zatím máme přihlášených 245 žáků. Jak již víte z tisku, tito žáci mají být vyučováni ve skupinách do 15 dětí a mohou být i v družině, pokud má škola personální zajištění.

U nás jsme se rozhodli, že pro žáky od 1. do 5. ročníku bude mít vzdělávací část čtyři vyučovací hodiny, jejichž součástí bude od 1. do 3. třídy český jazyk, matematika a prvouka, žáci 4. a 5. třídy budou mít kromě matematiky a českého jazyka vlastivědu a přírodovědu. Cizí jazyk bude i nadále vyučován distančním způsobem, protože vytvořená skupina musí být pořád stejná, děti nesmí přecházet jinam a musí je učit stále stejný vyučující. Odpoledne půjdou děti zájemců v rámci skupiny i do školní družiny.

Z toho důvodu budeme tvořit skupinu dětí (nebo skupiny), které se zúčastní i odpolední části napříč ročníkem.

V tuto chvíli nejsme schopni Vám říci, do které skupiny patří Vaše dítě, ani to, kdo ho bude učit. Budeme se snažit, aby právě Vaše dítě měla Vaše paní učitelka nebo přednostně vyučující 1. stupně. Bohužel při počtu žáků, o kterých již dnes víme, nebude možné všem vyhovět.

Předpokládáme, že z celkového počtu přihlášených dětí vytvoříme asi 20 skupin.  Na 1. stupni je 15 vyučujících a z toho někteří vzhledem k věku nebo ke zdravotním potížím nemohou nastoupit. Rozdělování do skupin bude probíhat ve spolupráci s třídními učiteli. Určitě to ani pro nás ani pro ně nebude jednoduché, ale pravidla, která nám stanovilo ministerstvo školství, jsou předem daná a my je nemůžeme porušovat.

Dětem budeme připravovat obědy. Podle manuálu je možné vařit buď teplé nebo studené jídlo nebo požadovat, aby si děti do školy nosily vlastní oběd. Z organizačních důvodů jsme se rozhodli, že budeme pro děti chystat studené jídlo, které si služba odnese do třídy. Tam je dětí snědí. Pokud to bude nutné, použijí vlastní příbor, který si umyjí až doma.

Teplé jídlo v jídelně není možné z časových důvodů zvládnout. Do jídelny by mohlo jít současně pouze 30 dětí. Kdybychom počítali na snězení oběda + následnou dezinfekci na jednu skupinu 30 minut, dostali bychom se na 4 hodiny strávené obědem. Byli bychom schopni tímto způsobem zvládnout cca 150 dětí (a i s tím by byl problém). Teplé jídlo v krabičkách přinesené do třídy by mohlo zase spíš způsobit problémy.

Milí rodiče, Vaše děti se nevracejí do normální školní výuky. Začíná výuka karanténní s mnoha omezeními. Vy, milí rodiče, nemáte do školy přístup vůbec – dítě budete předávat před školou a zase si je budete před školou vyzvedávat. Musíte u toho mít roušky a musíte stát v rozestupech, které budou nakreslené na chodníku. Pokud budete chtít mluvit s vyučujícím, budete to muset udělat telefonicky, emailem nebo si s paní učitelkou budete muset domluvit schůzku individuálně mimo vyučování před školou.

Vaše děti se sice ve své skupině potkají s kamarády, ale mohou s nimi mluvit pouze na vzdálenost 2 metrů. S těmi ostatními se potkat nesmí.

Děti budou mít přesně stanovená místa, kam mohou jít, a také čas, kdy tam mohou jít. Pohyb po škole nebude dovolen. Při porušení pravidel budete nejdříve informováni vy. V případě, že by žák opakovaně porušil pravidla, může být z vyučování vyloučen. Abyste se mohli na takovýto přísný režim připravit, obdrží každý žák při vstupu do školy dodatek ke školnímu řádu pro dobu karantény, který si doma pročtete a podepíšete (abychom měli jistotu, že pravidla akceptujete).

Milí rodiče, děkuji Vám za Vaši spolupráci, děkuji za pochopení v této neobvyklé situaci, děkuji za to, že jste našimi partnery a že se nám snažíte pomáhat. Vážíme si Vás za to.

Za vedení školy

Mgr. Iva Vassová, zástupkyně ředitele