Chladná, ale okouzlující. Vánoční Vídeň uchvátila žáky z Nádražní 5.

Navzdory mrazivému počasí se ve čtvrtek 8. prosince srocovali před školou s radostí a očekáváním už před sedmou hodinou ranní. Vidina vánočně nasvícené Vídně byla dokonce pro některé tak hmatatelně hřejivým pocitem, že si zapomínali nasazovat čepice a zapínat bundy. Žáci ZŠ Vyškov, Nádražní 5 s němčinou jako druhým povinně volitelným jazykem absolutně zaplnili zájezdový autobus s jasným cílem: Poznat rakouskou metropoli v době Adventu.

Cestou obdrželi kromě turistických informací a pokynů také mapky s vyznačenou trasou a několika užitečnými frázemi. Bitte!, Danke!, to přece zvládne každý. Wo ist die Toilette? To potřebuje každý. Mlhavý opar nás doprovodilo až do Schönbrunnu a navodilo iluzi sněhové pokrývky. Rychle vyskočit před zámkem z autobusu, zapnout bundu ke krku a vzhůru do zámecké zahrady. Habsburkové by se divili, co všechno se dá sehnat na vánočním trhu před jejich letní rezidencí. Instantní směs na pečení cukroví, hračky z různých materiálů, kulinářské speciality nebo selfie tyče? Žádný problém. Vše na jednom místě před zámkem.

Po této úvodní ochutnávce adventní atmosféry jsme se vrhli do ,,víru velkoměsta“ . A že nás bylo! Historické centrum Vídně oblečené v gala pestrobarevnými světelnými závěsy, ověnčené vánočními dekoracemi a prošpikované tematickými prodejními stánky je lákadlem pro davy českých a zahraničních turistů. Mám si nechat hrníček od punče nebo ušetřit pár euro?, přemýšlí děti. Nakonec jich vezeme domů snad desítky. Každý si chce odnést kousek neopakovatelné vánoční nálady s sebou. A co se žákům nejvíc líbilo? ,,Orloj, kostely, Lipicáni, drožky s koňmi, mega párky v rohlíku“, vyjmenovává Iveta Špičáková z 9.B. Spolužačky Kamila Hádrová a Michaela Peclová doplňují bruslařský areál před radnicí, osvětlení, zajímavé baňky nebo třeba ovoce v čokoládě a polévku v chlebu. Marek Mazal ze 7.B připomívá bulváry Graben, Kohlmarkt a Rotenturmstrassse s obrovskými červenými světly, navíc si užil rozchod u kostela sv. Štěpána. Katka Butulová je v rozpacích:,, Nedá se říct, co bylo nejlepší, protože tento zájezd byl super celý.“

Akci zorganizovala stejně jako v loňském roce Mgr. Terezie Loudová ve spolupráci s Mgr. Markétou Mazalovou. Do týmu přibraly p. uč. Petra Marvana, aby se jim lépe počítaly ovečky. Vždyť dopočítat se konečného počtu žáků patří k největším adrenalinovým zážitkům učitele, zvláště v cizině. Zvláštní poděkování patří Zájmovému sdružení rodičů, které tuto akci podpořilo.

Mgr. Markéta Mazalová

Datum vložení: 15. 12. 2016 0:00