Celostátní soutěž Komenský a my

Ve dnech 23.- 25.3. jsem se zúčastnila ústředního kola celostátní soutěže „Komenský a my“ v kategorii B - literárně historická.

Tato soutěž probíhá každoročně v Brandýse nad Orlicí. Hlavním pořadatelem je ředitel ZŠ J. A. Komenského v Brandýse. Odborným garantem se stala Unie Comenius v Praze.

A jak jsem se k této soutěži vlastně dostala? Ve škole mi nabídla paní učitelka Rumpelová, že bych mohla napsat zamyšlení na téma „Proč byl J. A. Komenský velkou osobností našich dějin? A co pro tebe znamená být velkou osobností“. Pokusila jsem se slohovou práci sepsat. Povedla se mi. Paní učitelka ji poslala odborné porotě. Nakonec jsem postoupila mezi 20 nejlepších z celé republiky do celostátního kola v Brandýse, kde jsme tři dny putovali po stopách J. A. Komenského.

Po příjezdu nás pan ředitel Dušek seznámil s programem celé soutěže. Zdůraznil, že se jedná o významný 20. ročník. Potom jsme zhlédli prezentaci z minulého ročníku soutěže.

Další den bylo pro nás připraveno slavnostní přivítání na radnici. Následovala procházka k pomníku J. A. Komenského a k labyrintu z habrů. Potom jsme jeli do Kunvaldu - k domku Jednoty bratrské a k Bratrské lípě. Odpoledne jsme psali znalostní test o životě, díle a době J. A. Komenského. Připravovaly jsme se na něj s paní učitelkou Rumpelovou, a to nejen ve škole, ale i ve vlaku. Po testu jsme se obě vydaly ke zřícenině hradu nad městem Brandýs. Další program pokračoval vernisáží výstavy soutěžních prací kategorie A, vystoupením školního pěveckého sboru a večerním koncertem mladé ukrajinské houslistky.

Následující den probíhalo slavnostní vyhodnocení. Nakonec jsem obdržela čestné uznání, a tak jsem vlastně skončila na 4. až 7. místě. Měla jsem radost.

Během tohoto výletu jsem si to užila. Dozvěděla jsem se ještě více o životě, díle a době J. A. Komenského, navštívila nová místa a poznala i nové přátele.

Anna Osičková, 9.B

Datum vložení: 29. 4. 2022 9:53